Docieplanie budynków jest od dłuższego czasu w Polsce bardzo popularne. Jednocześnie istnieje spór o ocieplanie budynkow w Polsce. Inwestorów oskarża się o to, że niszczą historyczne budynki pokrywając je styropianem i akrylowym tynkiem. Według obrońców zabytków jest to bezpowrotne niszczenie tych konstrukcji budowlanych. Spór ten rozeźlił się jeszcze bardziej, gdy pomyślano o dociepleniu krakowskiego biurowca Biprostalu. Jego właściciel chciał pokryć go styropianem w ramach termomodernizacji.
Obie strony tego konfliktu rzucają merytoryczne argumenty i wygląda na to, że sprawa nie będzie łatwa do rozwiązania. Należy brać pod uwagę właściciela danego budynku czy nieruchomości budowlanej. W końcu ponosi on duże koszta w związku z ogrzewaniem swojej własności, oczywiste jest to, że chciałby zmodernizować budynek tak aby koszty jego ogrzewania spadły. Natomiast z drugiej strony - ze strony obrońców zabytków - pada argument, że skoro w modernistycznych budynkach zbudowanych sto lat temu nie było zimno, to jaki ma sens docieplanie ich dzisiaj?
Prawdopodobnie gdyby redaktor gazety, która wydała taki argument, przyszło uczestniczyć w kosztach ogrzewania takiego modernistycznego budynku to zrozumiałby czemu trzeba go docieplić. Myślę, że gdyby stawiał sobie swój własny dom nie zastanawiał by się ani chwili czy go docieplać czy też może budować go w stylu modernistycznym z przełomu XIX/XX wieku.
Zamiast dyskutować nad tym czy ocieplać czy nie, powinniśmy skupić się nad tym jak ocieplać żeby nie zaburzyć historycznego wyglądu budynku. Według mnie zainteresowane instytucje powinny wymóc lub wspomóc pieniężnie docieplenie, takie które będzie bardziej przyjazne pod względem architektonicznym.
Na pewno nic nie zatrzyma trendu do ocieplania budynków gdyż wiąże się to z kosztami ich utrzymywania. A na wolnym rynku jest to normalne, że koszta są ograniczane do granic możliwości aby możliwa była konkurencja np. na polu ceny za metr powierzchni biurowej albo wynajmu lokali. Dotyczy to przede wszystkim starych budynków, które były wykonane w nie-energooszczędnej technologi - przeciwnie do konstrukcji z dzisiejszych czasów
W kwestii budownictwa polecam produkty firmy Ataszek (www.ataszek.pl) posiadają dobre narzędzia potrzebne do napraw w metalach, tworzywach sztucznych i innych materiałach. Wysoka jakość i niewielka cena warto korzystać.
OdpowiedzUsuń