Niejednokrotnie wybiera się kamień jako wystrój nowego obiektu gdy stajemy przed koniecznością wkomponowania nowoczesnych budowli w tradycyjny styl budownictwa z kamieni. W Polsce kamień był stosowany już od wielu wieków, miało to związek z łatwym dostępem tego materiału. Kamienie są obojętne na działanie różnych czynników np. atmosferycznych, cechuje go doskonała harmonia którą tworzy w połączeniu ze szkłem, drewnem, metalami czy innymi materiałami. Dzięki tym cechom cieszy się on powodzeniem już od najdawniejszych lat. Jego popularność nawet dziś nie słabnie pośród projektantów konstrukcji czy wśród inwestorów.
Kamień bywa stosowany jednocześnie w surowej formie a także po obróbce specjalnymi urządzeniami. Bez względu na to jak go "obrobimy" zawsze będzie nam dawać ciekawe wrażenie estetyczne.
Kamienie symbolizują solidność, trwałość i przede wszystkim długowieczność. Poniżej przedstawiam najczęściej wybierane naturalne kamienie:
- Marmur - ten naturalny, jest zaliczany do skał średnio-twardych i trwałych. Niestety stopień jego nasiąkliwości jest dosyć duży, z tego powodu łatwo się brudzi np. gdy wylejemy na niego jakiś napój. Aby tego uniknąć powinno się co jakiś czas (2-3 lata) zabezpieczać powierzchnię marmuru specjalistycznymi środkami impregnującymi. Wycierać go można jedynie wilgotną szmatką, nalezy używać łagodnych środków chemicznych - takich, które będą zawierać jak najmniej barwników. Najlepiej jednaj używać preparatów przeznaczonych ściśle do marmurów.
- Granit - jest to bardzo twardy kamień o niskim poziomie ścieralności a także nasiąkliwości. Cechuje go wysoka odporność na warunki pogodowe, dzięki temu przystosowaniu jest zwykle używany na zewnątrz budynku. Wykonuje się z niego również schody czy podłogi. Można także używać go np. w poręczach czy jako wykładzinę parapetu. Jest łatwy w obróbce i odporny na różnego typu uderzenia. Granit występuje naturalnie i to w Polsce - w Tatrach a także w niektórych miejscach na Dolnym Śląsku. Zwykle wystepuje w kolorach szarym i niebieskim jasnym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz